Home

Aalsmeer heeft nieuw Klimaatbeleid

Donderdag, 09 oktober 2008 

Aan de vooravond van de komst van Nobelprijswinnaar Al Gore naar Aalsmeer stelde de gemeenteraad van Aalsmeer unaniem het nieuwe Klimaatbeleidsplan 2008 – 2012 vast. Aalsmeer gaat samen met de Amstelland Meerlanden gemeenten de uitdaging aan om in 2040 energieneutraal te zijn. PACT-wethouder Ronald Fransen wil daarin een voortrekkersrol vervullen.  

Energieneutraal betekend dat al het energieverbruik wordt gedekt uit duurzame energieproductie. Er is geen compensatie (inkoop groene energie, bosaanplant en CO2-afvang/opslag).

Om dat te bereiken richt het Aalsmeerse Klimaatbeleid zich tot 2012 op het voorkomen van het broeikaseffect door de uitstoot van broeikasgassen te verlagen. Het belangrijkste broeikasgas is CO2. Het komt voornamelijk vrij bij de verbranding van fossiele energiebronnen. Vermindering van de uitstoot van broeikasgassen moet via drie stappen worden bereikt, de Trias Energetica:

Stap 1: Beperken van energiegebruik, bijvoorbeeld door goede warmte-isolatie.
Stap 2: Voor de resterende behoefte zoveel mogelijk duurzame energiebronnen inzetten: biomassa, warmte/koude-opslag, aardwarmte, wind, water, zon.
Stap 3: Efficiënt gebruikmaken van fossiele energiebronnen indien stap 2 niet volstaat. Bijvoorbeeld door optimaal gebruik te maken van hoogrendement CV-ketels of warmte/kracht-koppeling.

Aalsmeer heeft een grote inhaalslag te maken. In het Klimaatbeleid 2004 werden geen concrete doelen gesteld en werd aangesloten bij het landelijke minimum. Daar kwam natuurlijk weinig van terecht. Nu kiest Aalsmeer voor een voortrekkersrol in de regio.

Afgesproken is dat elke gemeente in het AM samenwerkingsverband eind 2008 een plan van aanpak moet hebben voor de periode 2008 - 2012, waarin de consequenties gedetailleerd in beeld zijn gebracht. In grote lijnen komt het Aalsmeerse uitvoeringsplan er als volgt uit te zien:

  • De gemeente gaat het goede voorbeeld geven door het energieverbruik van openbare gebouwen te verlagen, straatverlichting energiezuiniger te maken, energieverbruik zwaar te laten meewegen bij de vervanging van het eigen wagenpark en duurzaamheid een belangrijke plaats te geven in het inkoopbeleid.
  • Daarnaast zullen voorlichtingscampagnes mensen bewust maken van energieverspillend gedrag en mogelijkheden aandragen voor energiebesparing die direct merkbaar zijn in de huishoudkas.
  • Met de woningcorporaties worden convenanten gesloten zodat ook zij investeren in energiebesparende maatregelen en de toepassing van bijvoorbeeld zonne-energie en warmte-koudeopslag.
  • Nieuwe woningen en bedrijven moeten vanaf nu voldoen aan de strengere eisen die de gemeente stelt aan duurzaam bouwen. Daartoe heeft de gemeenteraad de bestaande ambitieniveaus herijkt (zie het PACT-nieuwsbericht Aalsmeer gaat eindelijk duurzaam bouwen van 09 oktober 2008).

De fractie van PACT Aalsmeer heeft al aangekondigd met een initiatiefvoorstel te komen om investeringen in alternatieve energiebronnen door woningeigenaren via een energiefonds van de gemeente te stimuleren.

Het moge duidelijk zijn dat zowel fractie als wethouder van PACT Aalsmeer niet gauw tevreden zijn als het gaat om duurzaamheid, energie en klimaat. Als dé progressieve partij in de coalitie zijn wij dat aan onze stand verplicht. Dit nieuwe Klimaatbeleid echter schept de voorwaarden om nu ook echt goed door te pakken. Een groen perspectief!

U kunt het Klimaatbeleid 2008 – 2012 van de gemeente Aalsmeer hier downloaden.

Wilt u reageren op dit bericht, klik dan hier.